DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Sladkovodní krab

 

Krab jako domácí mazlíček, proč ne?

 

 

Plánujete si domů pořídit akvárium, ale ještě si nejste jisti, jestli v něm budou rybičky, had, pavouk apod.? Máme pro Vás tip. Buďte originální a pořiďte si sladkovodního kraba. Pokud máte děti, budou z kraba určitě nadšenější než z rybiček a navíc jsou kraby krásná zvířátka, se kterými se budete moci pochlubit. Zde jsou potřebné informace.

 

Obtížnost: Jednoduchý

 

Co budete potřebovat

- akvárium: Velikost by měla být alespoň 30 litrů pro jednoho kraba (čím větší, tím lepší).

- filtr: Čistota vody je velice důležitá. Pokud filtr nebudete vlastnit, je nutné měnit vodu každé 2 až 3 dny. Časté čištění bude Vašeho kraba stresovat, což není rozhodně dobré.

- topné tělísko - teploměr: Doporučuji ho mít alespoň ze začátku, abyste získali přehled o tom, v jakém prostředí se krab zrovna nachází. Výkyvy teplot by mohli ohrozit jeho zdraví.

- UV lampu

- úkryt pro kraba: Měl by výt jeden na souši a druhý ve vodě (ten by měl být větší, krab se v něm bude svlékat), např. speciální domeček, vydlabaný kokos, kořeny či větve (akvarijní či neumělé).

- kamínky, štěrk, písek nebo hlínu

- kryt na akvárium: Slouží k tomu, aby krab nemohl utéct (pozor na přístup vzduchu)

 

Koupě kraba

- Dřív než si kraba pořídíte, položte si otázku

Budu na něj mít čas?

Obětuju dostatek financí na zařízení a samotného kraba?

Jestli jsou Vaše odpovědi kladné, neměl by být s pořízením kraba žádný problém.

- Rozhodněte se, zda budete chtít kraba jednoho či víc. Také si můžete vybrat pohlaví, které se dá určit podle rozdílného tvaru spodní části krunýře.

- Před koupí je také dobré uvědomit, že krab není hračka a že se nejedná o zvířátko na mazlení, které si určitě neochočíte.

- Kraba si pořizujte ve specializovaném obchodě či u chovatele, krab by měl byt mít v dobré kondici

- Při koupi se můžete ještě poradit, jestli máte vše potřebné

- Cena se pohybuje okolo 200kč-400kč

 

Jak se o kraba starat

- Krab je tropický-subtropick ý živočich. Je poměrně nenáročný jak na péči, tak i finančně. Jedná se o plaché zvíře a chvíli mu potrvá, než se při každém přiblížení Vaší osoby schová do úkrytu. Časem se může naučit pojídat potravu z Vaší ruky. To je ale asi vše, krab se nedá nijak ochočit.

-Krab se může dožít 6-7 let, ve volné přírodě až 10. Každý krab je jiný, jak zbarvením, tak i chováním. Někteří kraby jsou raději ve vodě, jiní na souši. Někteří zase mají radši zeleninu a ti druzí ryby, to samé je s jejich aktivitou.

-Potrava: Kraby krmte speciálním krmivem jemu určeným. Dále mu můžete podávat zeleninu (salátová okurka, rajčata, řepa, mrkev apod.), ovoce (meruňky, jahody, broskve, mango, mandarinka, apod.), maso (šunka, filé, akvarijní rybičky, apod.), bylinky (všechny kromě jedovatých), drcená školní křídla nebo drcené skořápky vajíček (to jim pomůže k pěknému krunýři), moučné červy a další krabí pochutiny. -Voda: Voda použitá do akvaterária musí být vždy odstátá (alespoň 24hod.). Měla by mít pH mezi 6 až 8, ale není to nezbytné. Teplota by se měla pohybovat mezi 25° až 28° Celsia. -

 

Uspořádání akvária

-Krab potřebuje vodní část i souš. Je vhodné, aby se na suchu i ve vodě nacházela skrýš. Poměr vody a souše by měl být přibližně 2:3. Někteří chovatelé je oddělují pomocí přilepené skleněné tabulky, jiní pomocí větších, vhodně umístěných kamenů (dbejte na to, aby s nimi krab nemohl pohnout). Jinak je zařízení zcela na Vaší fantazii, ovšem vše by mělo být zajištěno tak, aby si krab nemohl ublížit. Část souše je možné vytvořit pomocí kamenů, písku, štěrku a dokonce i hlíny. Nejvhodnější je písek, který umožňuje krabovi vytvářet si skrýše a tunely, které mohou vypadat velice efektně, pokud má krab dostatek místa. Na druhou stranu se písek či hlína na kraba mokrého z vody lepí a když si vleze zpět, zanese je do ní, což je dosti nežádoucí. Navíc je zde obtížnější čištění písku, krab si rád schovává potravu na později, která v něm tlí a následně zapáchá. Písek vydrží čistý jen po několik týdnů. Jemnější štěrk a kameny se dají velice dobře čistit (proplachovat) a tak Vám vydrží mnohem déle, krab tím ale přijde o svou činnost stavění.

Vodní část by měla mít na dně v cca 1-2 cm vrstvě jemný štěrk. Nejlepší je bílý, na kterém se krab se svou barevností krásně vyjímá a je také dobře vidět, kdy je potřeba štěrk očistit. Bylo by dobré, aby byla hluboká tak, aby se v ní krab mohl potopit.

 

 

Osvětlení

-Osvětleni věnujte dostatečnou pozornost. V přirozeném prostředí krabů je důležitým prvkem UV-A a UV-B záření. Toto záření je pro kraba nepostradatelné. Má totiž vliv na tvorbu krunýře, zabarvení a vlastně celkové zdraví zvířete. Zářivky poskytující toto světlo nejsou nejlevnější, ale obyčejnými je v žádném případě nenahradíte.

Dále je nutné si uvědomit, že v přírodě není v noci úplná tma. Proto dejte do nebo k akváriu nějaký slabý zdroj světla. Velice vhodné jsou např. žárovky Night-glo či svítidlo s LED diodami (nejlepší je modré světlo).

 

Rostliny

-O květinách v akváriu kraba si nechte zdát. Jestliže to přece jen zkusíte, krab je s největší pravděpodobností nenechá na místě a ihned je poškodí, okouše, to samé provede i s umělými, které mu mohou navíc ublížit, pokud by je okusoval. Určitou variantou pro Vás mohou být pnoucí rostlina, kterou do prostoru můžete zavěsit (dostatečně vysoko). Hlavně nepoužijte jedovaté. Doporučit se dá např. Dracenea Lucky Mambo (šťastný bambus).

 

Svlékání kraba

-Krabi se čas od času (většinou 1x ročně, ale v mládi i mnohem častěji) svlékají, tzn. rostou, přichází o svůj krunýř, který jim slouží hlavně jako pancéř proti predátorům. Procedura je pro kraba velice náročná a v tomto období je velice zranitelný. Proto se uchyluje do soukromí a přestává jíst, Vám se zpočátku může zdát, že je nemocný. Nezmatkujte a dejte krabovi, na svlékání potřebný klid, dbejte taky na dostatečnou vlhkost, pokud máte v akváriu krabů více, obstarejte svlékajícímu se krabovi vhodný úkryt, aby ho jeho spolubydlící nerušili. Pokud krabíkovi odpadne nožka, při dalším svlékáním mu opět doroste.